Topné rohože pod dlažbu

Připojení topného kabelu musí být provedeno pouze osobou s příslušnou kvalifikací a oprávněním, a dle platných norem. Topný kabel musí být při montáži chráněn před nadměrným napětím a tahem. Podklad pod topným kabelem musí být čistý, bez ostrých hran a předmětů.

9 kroků jak položit topné rohože pod dlažbu

1. Skladba podlahy a příprava podkladu

Skladba podlahy by měla být vždy konstruována jako plovoucí a obsahovat tepelnou izolaci pro zamezení tepelných ztrát do konstrukce budovy. Například polystyren XPS nebo EPS v tloušťce minimálně 50 mm pro patro, a 100 mm pro přízemí.
Podkladní podlaha před pokládkou topné rohože musí být bez děr, prasklin, ostrých předmětů a zbavena všech nečistot. Praskliny a nerovnosti vyplňte betonovou stěrkou. Před pokládkou topné rohože musí být podkladová vrstva suchá a penetrovaná.

2. Měření

Před začátkem pokládky změřte odpor rohože a její izolační stav. Tepelný odpor zvolené podlahové krytiny (plovoucí podlaha, dlažba, beton, kameninová dlažba, atd.) musí být co nejnižší (max.  0,15 K/W). Topnou rohož nepokládejte na ostré předměty a dilatační spáry.

3. Ochrana teplotního čidla

Podlahový teplotní senzor termostatu umísťujeme v ochranné trubce (tzv. husí krk o průměru do 20mm) od krabice termostatu do otevřeného konce z důvodu jeho snadné výměny v případě poruchy. Podlahový senzor umístíme do vzdálenosti min. 50cm ve vytápěné ploše Konec instalační trubice by měl být vždy pečlivě utěsněn, abychom zabránili vniknutí zalévací směsi a poškození.

4. Umístění teplotního čidla

Podlahové teplotní čidlo umístěte mezi dva topné kabely blízko povrchu, aby bylo dosaženo co nejlepší regulace teploty podlahové krytiny. Při instalaci dvou topných rohoží je nutné umístit podlahové teplotní čidlo mezi ně. Zapojení do elektrické sítě musí být provedeno odbornou kvalifikovanou firmou dle platných norem a předpisů.

 5. Zapojení do elektrické sítě

Zapojení do elektrické sítě musí být provedeno odbornou kvalifikovanou firmou dle platných norem a předpisů.
Elektrické připojení doporučujeme nainstalovat s vhodnými odpínacími prvky, např. stykače a jističe. Topné systémy mohou být připojeny pouze přes proudový chránič se jmenovitým vybavovacím proudem ≤ 30mA

6. Instalace rohoží

Topná rohož nesmí být instalována v místě trvale zastavěných ploch (např. koupelnová vana, vestavěné skříně či kuchyňský nábytek) a na místech, která mohou být poškozena (např. vrtáním děr). Dále nesmí být pokládána pod zdroje tepla (např. krbové vložky, krby, kamna apod.).  Vzdálenost od vodivých předmětů musí být alespoň 30mm. Instalované topné kabely nesmí křížit dilatační spáry v podlaze. Na nedokončenou podlahu s položenými topnými kabely se smí vstupovat pouze v obuvi s gumovou podrážkou.

7. Upevnění topné rohože

V případě potřeby lze připevnit síť topné rohože k podlaze pomocí flexibilního lepidla nebo oboustranné lepicí pásky. Nikdy se nesmí připevňovat topný kabel skobami a hřeby nebo s nimi přijít do styku!

8. Zalévání podlahy

Při zalévání řídkým betonem či jinou podlahovou směsí, nesmí vzniknout vzduchové mezery a tloušťka krycí vrstvy nad topným kabelem musí být min. 5 mm. Spoj mezi topným kabelem a napájecím kabelem do elektrické sítě, nesmí být veden instalační trubkou a musí se s ním opatrně manipulovat.

9. Kontrola

Ohmický a izolační odpor kabelů zkontrolujte přeměřením ihned po zalití, abyste se ujistili, že nedošlo k jejich poškození.

Uvedení topení do provozu

Topnou rohož provozujte pouze s vhodným termostatem (obr. 12), který má níže uvedené vlastnosti:

  • Krytí: lP 30 (minimálně)
  • Spínací proud: 16A
  • Rozsah teplot – prostoru: 5°C až 35°C
  • Rozsah teplot – podlaha: 5°C až 45°C

Systém můžete uvést do provozu až po úplném vyzrání / vytuhnutí stavebních hmot. Při použití suché skladby podlahy a systémových desek pod plovoucí podlahy, může být v podlaze zatopeno ihned po položení podlahové krytiny. Na podlaze s podlahovým topením může být nábytek, pokud je zabezpečen dostatečný odvod tepla. Jako podlahovou krytinu můžete zvolit například koberec, dlažbu, linoleum, plovoucí podlahu, dřevěnou podlahu.

Další návody k instalaci elektrického topení

Topné rohože AL pod plovoucí podlahu

Topné rohože do samonivelační stěrky

Elektrické topné kabely do podlahy

Rádi vám pomůžeme s návrhem nebo výběrem elektrického topení

Zeptejte se nás na cokoliv, nebo poptejte realizaci topení ve vašem objektu. * Vyplněné údaje budou použity jenom pro zpracování vašeho požadavku.

1 + 10 =

Kde nás najdete

Průmyslová 50
251 63  Strančice

Telefon

+420 606 938 507
+420 604 595 423

E-mail

info@trysyst.cz
obchod@trysyst.cz
fakturace@trysyst.cz

Sledujte nás

na Facebooku